Akcja zbierania plastikowych nakrętek

27 września 2022 Zawiadomienia ogólne

Szanowni Państwo,

Na terenie osiedla zostały zamontowane pojemniki na plastikowe nakrętki. Pojemniki znajdują się przy wyjściu z osiedla od ul. Kartograficznej (wyjście przy Decathlonie) oraz przy wyjściu z osiedla od ul. Lewandów (wyjście przy Żabce).  

Akcja zbierania nakrętek ma na celu  wsparcie ochrony  środowiska i  stanowi formę promowania recyklingu.

Z pozyskanych środków ze sprzedaży nakrętek będą finansowane nowe nasadzenia drzew na terenie osiedla.

Każdego dnia na świecie wytwarzane jest 20 tysięcy butelek plastikowych na sekundę! Dodatkowo co roku do oceanów trafia aż 8 mln ton tworzyw sztucznych. Czas rozkładu takiej plastikowej butelki to od 600 do 1 000 lat – w zależności od warunków. To wszystko sprawia, że butelki plastikowe mają ogromny negatywny wpływ na ekosystem.

Butelki, które nie mają nakrętek, są łatwiejsze w składowaniu – ponieważ zakręconej butelki, niestety nie da się zgnieść. Jest to o tyle istotne, ponieważ butelka z nakrętką zazwyczaj trafia na składowisko odpadów, a taka bez zakrętki, najprawdopodobniej zostanie zgnieciona i zajmuje mniej miejsca. Dodatkowo wpływa to bezpośrednio na redukcję kosztów transportu, a także składowania. W ten sposób oszczędzana jest pojemność składowiska.

Jakiego rodzaju nakrętki zbieramy?  

Wbrew pozorom nie muszą to być tylko nakrętki po napojach. Zbierane mogą być każde plastikowe zakrętki, nie ma znaczenia ich wielkość i kształt. W związku z tym nadadzą się zarówno nakrętki po napojach, mleku czy kawie, a także keczupie, jak również nakrętki od płynów do prania, płukania, mycia podłóg, po szamponach, balsamach, żelach pod prysznic, kremach itp.

Zachęcamy wszystkich do wspólnego zbierania nakrętek